Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

ORGANİCUP REHBERİ

SENİN PERİYODUN

Hadi periyotlar hakkında konuşalım.

Kimileri için periyotlar hakkında konuşmak rahatsız edici olabilir, ancak vücudumuz ve regl dönemimiz hakkında bilgi sahibi olmak salığımız da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı oldukça önemlidir.
Kadın anatomisi ve menstrüasyon ile ilgili bilgilerimizi sizlerle paylaşarak yardımcı olmak istiyoruz. Umarız periyotlar hakkında soru veya endişelerinize yanıt oluruz.
OC_Illustrations_Ballet-shoes-pink2-5-800x800

İlk reglim

Su aktiviteleri için uygun

Kadın anatomisi

OrganiCup İkon 3

Adet döngünüz

Kuruluk ve tahriş yapmaz

Kan pıhtıları ve sizin döngünüz

OC_Illustrations_Weight-Lifts-600x600

Ağır periyotlar

Uyurken rahatça kullanabilirsin

Düzensiz periyotlar

PERİYOTLAR HAKKINDA KONUŞALIM:

İLK REGLİM

İlk kez regl olmak için ister sabırsızlanın, ister sabırsızlanmayın; her iki durumda da ilk regl döneminiz yaşamınızın dönüm noktalarından biridir.

ilk regl dönemi nüfusun yaklaşık yarısı için bilinmeyenlerle dolu göz korkutucu bir durum olarak hissedebilir.

Ancak dikkat etmeniz gerekenleri biliyorsanız ve zamanı geldiğinde ne yapacağınıza hazırsanız, bu yeni aşamaya ne kadar sorunsuz geçirdiğinize siz de şaşıracaksınız.

Tüm kızlar regl dönemlerine farklı yaşlarda başlar, genellikle 10-14 yaş aralığındadır. Ortalama başlangıç yaşı ise 11 ila 13’tür.

Bazı kızlar “menarş” (ilk regl dönemini anlatan teknik terim) dönemini erken yaşlarda tecrübe ederken (8 veya 9 yaş gibi ), bazıları aralığın üst seviyesinde 16 veya 17 yaşında yaşayabilir.

Herkes farklıdır, henüz ilk regl döneminizi yaşamadıysanız sabırsızlanmayın. Regl olmak için unutmayın ki hala periyotlarla dolu 40 seneniz var.

Regl nedir ve neden regl oluruz?

Menstrüasyon veya regl periyotları hamile kalmanızı sağlayan aylık bir döngüdür.

İlk kez regl olmanız, vücudunuzun sizi yetişkinliğe ve potansiyel olarak bir gün ebeveynliğe doğru geçiş yapacağınızı gösterme şeklidir.

OrganiCup’ı çıkarmakta zorluk yaşıyorum.

Eğer OrganiCup’ı çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, öncelikle derin bir nefes alın ve rahatlamaya çalışın. Eğer sinirli, usanmış ya da stres altındaysanız, kaslarınız gerilecektir ve çıkarma işlemi daha da zor olacaktır.

Unutmayın ki OrganiCup içinizde sıkışıp kalamaz ya da kaybolamaz, ancak yukarı doğru yavaşça hareket edebilir. Eğer kabın tabanına ya da sapına ulaşmakta zorluk çekiyorsanız, size tavsiyemiz aşağıdaki yöntemleri denemenizdir:

• Vücudunuzu rahatlatın ve Squat pozisyonunda çömelip kabı çıkarmayı deneyin.

• Klozete oturup, kabın tabanına ya da sapına ulaşmaya çalışın.

• Kabın tabanına ulaşmaya çalışırken, abdominal kaslarınızla kabı aşağı itin (tuvaletiniz yapmak için ıkınmak gibi).

• Eğer hala kabın tabanına ulaşamadıysanız, işaret parmağınızı kap gövdesi boyunca ilerleterek hava almasını ve vakumun yok olmasını sağlayın.

OrganiCup’ın tabanına ulaşınca, işaret ve baş parmaklarınızla sıkıca tutarak biraz sıkıştırın, bu sayede vakum yok olacaktır ve OrganiCup’ı ileri geri oynatarak yavaşça dışarı çıkarabilirsiniz.

OrganiCup sızdırıyor.

Eğer OrganiCup’ınız sızdırıyorsa, düzgünce yerleştirilmemiş demektir. Sızıntının çeşitli sebepleri olabilir:

OrganiCup düzgünce açılmamış olabilir.

Kabı yerleştirdikten sonra açılmasına ve vakumun oluşmasına yardım etmek için pelvik tabanı kaslarınızı sıkın. Kabın altından tutarak ileri geri oynatabilir daha sonra da parmağınızla kabın açıldığını kontrol edebilirsiniz.

OrganiCup’ın dışında kan izi var

Yerleştirme işleminden sonra kabın dışında kan kalmış olabilir, parmağınızla kabın kenarlarındaki kan izini temizleyebilirsiniz.

OrganiCup’u yanlış açıyla yerleştirmek

OrganiCup’ı omurganıza 45 derecelik açı yapacak şekilde yerleştirmelisiniz ki bu açı vajinal kanalın en doğal ve yaygın açısıdır.

Yanlış yerleşim sebebiyle sızıntı olabilir

OrganiCup, sıradan bir tampona göre bir miktar daha aşağı yerleştirilmelidir. Rahim ağzı her zaman vajinal kanalınızın tepesinde bulunmayabilir. Biraz açılı ya da kenarda da bulunabilir. Döngünüz sırasında yukarı ya da aşağı hareket edebilir. Adet kabının kenarı rahim ağzınızın altında değilse, büyük olasılıkla sızdıracaktır. Bu nedenle yapmanız gereken, vajinanızda biraz daha sıkı bir doku alanı hissederek rahim ağzınızı bulmak ve kabı yerleştirmektir.

Hava delikleri tıkanmış olabilir

OrganiCup üzerindeki 4 küçük hava deliğinin tıkanmadığından emin olun, bu tıkanıklıklar iyi bir vakumu engelleyecektir. Delikleri temizlemek için:

• Küçük bir fırça ile hava deliklerini temizleyin

• OrganiCup’ınızı ılık suyla doldurun, avucunuzu kabın üstüne koyun ve işlem sırasında su hava deliklerinden çıkana kadar tabanı sıkın.

OrganiCup’ı rahatsız edici buluyorum.

Size uygun olan boyuttaki OrganiCup’ı kullanmanız önemlidir ve yine kabın doğru pozisyonda yerleştirilmesi de çok önemlidir. Vücudunuzun OrganiCup’a ve vakumlu çalışma prensibine alışması biraz zaman alabilir, ayrıca serviksinizin (rahim ağzı/boynu) döngünüzün belirli günlerinde “dalması” veya daha alçak olması normaldir.

Organicup’ı kullanırken rahatsız oluyorsanız, bunun birkaç nedeni olabilir:

• Belki kabın pozisyonu ya da yerleştirildiği yer sizin için en ideali değildir ve belki de kabı farklı bir açı ile daha aşağı ya da yukarı yerleştirmeniz gerekir. Belki de vücudunuz OrganiCup’a alışması biraz zaman alacaktır.

• Belki OrganiCup tipi (boyutu) sizin için uygun değildir. Eğer katlanan kabı yerleştirmeye çalıştığınızda tam olarak açılmıyor ya da tam tersi açılıyor ama vakum oluşturmuyorsa, bu sizi rahatsız edecektir. Bu durumda bizimle iletişime geçerek size uygun olan modeli öğrenebilirsiniz.

OrganiCup’ı takıp çıkarırken sap bölgesi tahrişe ya da rahatsızlığa sebep oluyorsa, OrganiCup’ın sap kısmını kolaysa kısaltabilirsiniz.

OrganiCup’ı çok yükseğe yerleştirip yerleştirmediğinizi kontrol edin. Eğer OrganiCup’ı rahim ağzının altına değilde yanına yerleştirdiyseniz, bu sizi rahatsız edecektir. Bu durumda kabı çıkarıp tekrar olması gerektiği gibi rahim ağzının altına yerleştirebilirsiniz.

Doğru olarak yerleştirilirse, OrganiCup hiçbir rahatsızlık vermemelidir.

OrganiCup Merak Edilenler

Hangi modeli kullanmalıyım?

• A modeli, vajinal doğum yapmamış kadınlar içindir.

• B modeli, vajinal doğum yapan kadınlar içindir.

• Mini modeli, Teenager yani genç kızlar içindir (Kızlık zarı endişesi olmayan)

Bakireler OrganiCup kullanabilir mi?

Evet, bakire iseniz OrganiCup kullanabilirsiniz. Ancak bekaret yani kızlık zarına zarar verebilir. Eğer kızlık zarı sizin için önemli ise, OrganiCup adet kabı kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Aslında, kadınlarda adet dönemi başladığı anda adet kabını kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaş sınırı olmamasına rağmen adet döneminde vücudunuzun rahat olması gerekir. Bakireler ve genç kızların vajinal kasları daha sıkı olma eğilimindedir. Bu da adet kabını yerleştirmeyi biraz zorlaştırabilir. Bu nedenle başlangıçta pratik yapmak isteyebilirsiniz. Rahatsızlık hissederseniz zorlamayın, ara verin, rahatlayın ve daha sonra tekrar deneyin.

Kızlık zarım bozulmadan kalacak mı?

Eğer bekaret ve kızlık zarı sizin için önemliyse, OrganiCup adet kabı kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Kızlık zarı yapısı kadından, kadına değişebilse de, bunu riske almamalısınız!

 

Kızlık zarının yalnıza cinsel ilişki sırasında ya da adet kabını yerleştirirken “yırtılabilabileceğine” inanıyor olabilirsiniz. Yakın zamana kadar yaygın olarak bilinen kızlık zarı ile ilgili durum böyle değil.

Kızlık zarı, zaman içinde yıpranacak dokudan oluşur. İlk yıllarda spor yaparken, mastürbasyon yaparken ya da yürüyüş kadar basit aktivitelerde bile kızlık zarı incelir ve genişler.

Bakireler için adet kabı kullanımı hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

OrganiCup’ı ne kadar süre takabilirim?

OrganiCup her 8-12 saat arasında boşaltılmalıdır.

Başlangıçta, adet akışınızı ve kabınızın doluluk oranını öğrenirken daha sık boşaltabilirsiniz.

OrganiCup 3 tane XL tampondan daha fazla kullanım olanağı sunar. Genellikle uzun adet dönemlerinde rahatça kullanılabilir.

OrganiCup'ı ağır adet döneminde kullanabilir miyim?

OrganiCup 3 tane XL tampondan daha fazla kullanım olanağı sunduğundan adet kanamalarınızda gerçekten iyi çalışmaktadır. Adet akışınızı ve kabınızın doluluk oranını öğrenirken daha sık boşaltabilirsiniz. Daha ağır bir regl dönemi geçiriyorsanız günde 2 defadan daha sık boşaltmanız gerekebilir.

OrganiCup, Prolapse (Vajinal Sarkma) ya da Tilted Uterus (Eğik Rahim) ile kullanılabilir mi?

Prolapse (Vajinal sarkma) ;

Vajinal sarkma derecesi büyük ölçüde değişebildiğinden, OrganiCup’ın sizin için uygun olup olmadığı konusunda jinekoloğunuza danışınız.

Tilted Uterus (Eğik Rahim);

Çoğu kadın eğik rahim ile OrganiCup’ı kullanabilir. Ancak doğru pozisyonu bulmanız biraz zaman alabilir. Bu sebeple OrganiCup’ı bir süre uygun pozisyonu bulana kadar pedle birlikte kullanınız.

Bazı kadınlar OrganiCup’ı Prolapse (Vajinal Sarkma) ve Tilted Uterus (Eğik Rahim) ile kullanamazlar. Sızıntı ve ya rahatsızlık sorunları yaşıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

OrganiCup kullanırken kan rahime geri mi akar yoksa içinde mi kalır? Eğer uzanır ya da amuda kalkarsam kan, adet kabının içinde kalır mı ya da rahime akar mı?

Adet kabı içinde toplanan kanın rahminize akması pek olası değildir. Baş aşağı olsanız, amuda kalksanız bile.

Akışınızın nispeten yoğun kıvamda olduğunu farketmişsinizdir. Bu  sayede adet kabından dışarı akmaz. Kabın içinde kalır.

Böylece endişelenmeden uzanabilir ya da amuda kalkabilirsiniz.

OrganiCup'ı nasıl temizlerim?

Adet sırasından adet kabını yeniden kullanmadan önce boşaltmanızın ardından suyla yıkamalısınız.  Adet dönemindeyken boşaltma ve yeniden kullanma sırasından bardağı steril etmenize gerek yoktur.

OrganiCup’ı adet döneminizin bitişinin ardından sterilize edebilirsiniz:

OrganiCup’ı kaynar su içinde 5-7 dakika kaynatarak,

Eğer kaynar su erişiminiz yoksa;

OrganiWipes kullanarak adet kabınızı dezenfekte edebilirsiniz.

OrganiCup'ı umumi tuvaletlerde nasıl temizlerim?

OrganiCup’ı kullanım sırasında temizlerken soğuk su kullanmalısınız.

Eğer seyahat ediyor ve uzun süre adet dönemi sırasında temiz suya erişiminiz yoksa yanınızda su bulundurduğunuzdan ve OrganiWipe gibi dezenfekte edici bez olduğundan emin olunuz.

İkisi de yoksa, tuvalet kağıdıyla basitçe temizleyebilirsiniz.

OrganiCup'ı ne kadar süre kullanabilirim?

Adet kabını yıllarca kullanabilirsiniz. Bir süre kullanımdan sonra hafif lekeli ve renksiz görülebilir ve bu gayet normal. Her 3 yılda bir adet kabını değiştirseniz bile, diğer regl ürünlerine harcadığınız paradan daha az harcayacaksınız ve çevreyi büyük miktarda atık maddeden kurtaracaksınız.

OrganiCup, RİA (Rahim İçi Doğum Kontrol Yöntemi) ile kullanılır mı?

Bu konu hakkında oldukça çok soru aldık. Ve ardından jinekoloğa danıştık. Sonuç olarak: Evet kullanabilirsiniz. Bununla birlikte endişeniz olmaması için, RİA ile adet kabı kullanımı için doktorunuza danışabilirsiniz.

Çoğu OrganiCup kullanıcısı hem adet kabı hem de RİA (bobin-halka) kullanıyor. Ancak kullanım sorunları ve anatomik durumlar nedeniyle RİA’nın yerinden çıkması gibi durumlar olmuştur.

Dahası RİA (bobin-halka) kullananların %5’lik kısmında vücut RİA’yı ilk 3 aylık sürede doğal olarak reddediyor.

OrganiCup’ı RİA ile kullanmaya karar verirseniz;

RİA ile OrganiCup kullanmaya başlamadan  en az 2 adet süresince bekleyin. Bu süre RİA’nın yerleşmesi için size zaman kazandıracaktır.

OrganiCup’ı çıkarmadan önce vakumlu kısmını büktüğünüzden emin olun.

OrganiCup’ı vajinal açıklığa yakın ve mümkün olduğu kadar aşağı yerleştirin. Ayrıca jinekoloğunuzdan RİA sicimini kısa tutmasını isteyebilirsiniz.

RİA ile adet kupası kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

OrganiCup hangi maddeden yapılmıştır?

OrganiCup, %100 FDA onaylı tıbbi sınıf silikon malzemeden üretilmiştir.

OrganiCup üretim yeri neresidir?

OrganiCup’ta kullanılan medikal silikon ABD’de üretilir, adet kabı ise Çin’de üretilir. OrganiWash Danimarka’da, OrganiWipes ise Finlandiya’da üretilir.

OrganiCup üretiminin KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) ve kalite gerekliliklerimizi karşıladığından emin olmak için düzenli olarak denetlenen üst sınıf bir tesiste üretilir.

OrganiCup, ISO 9001: 2008 ve ISO 13485: 2016 kalite yönetim gereksinimlerine uygun olarak üretilmiştir ve 2012 yılında kuruluşumuzdan bu yana aynı tesiste OrganiCup’ı ürettik.

OrganiCup güvenli midir?

OrganiCup %100 tıbbi sınıf silikondan üretilmiştir ve vücudunuzda kullanmak için güvenlidir.

Tıbbi dereceli silikonlar biyo uygunluğu açısından test edilmiştir ve tıbbi uygulamalar için kullanılmaya uygundur.

Tıbbi sınıf silikonumuz, ABD Farmakopesi XXII Sınıf VI (vücutta 29 gün süreyle kullanılması güvenli) ve 21 CFR 177.2600 ile uyumludur.

Dahası, OrganiCup, Allergy Certified ™ (AC104, AC223, AC382) hipoalerjenik ve toksin içermez. Vegan Society ile sertifikalandırılmış % 100 vegandır (Üye no. 024025).

Adet bardakları AB’de tıbbi cihaz olarak sınıflandırılmaz, ancak OrganiCup malzemesi AB biyolojik uyumluluk standartlarını karşılar ve ISO 10993’e göre test edilir

OrganiCup vegan mı ? Üretimi sırasında hayvanlara zarar verir mi?

OrganiCup Vegan Topluluğu sertifikalıdır. Bu konuda sizi temin ederiz. Hayvanlar üzerinde herhangi bir test yapılmamıştır.

OrganiCup'taki renk bozulmasını nasıl giderebilirim?

OrganiCup renk atması kalıntı birikmesi sebebiyle oluşur ve kesinlikle normaldir. Bununla birlikte aşağıdaki adımlarla tekrardan yeni gibi görünmesi mümkündür.

• İnternet üzerinden ya da eczanelerden %2 hidrojen peroksit alın.

• Bir kapta ½ su ve ½ hidrojen peroksiti karıştırın. Adet kabını içine yerleştirin ve bir gece boyunca içinde bırakın.

• Bu işlem kabınızın neredeyse yeni gibi görünmesini sağlamalıdır. Tekrar kullanmadan  önce iyice temizlemeyi unutmayın.

Lekelenme / renk atmanın nasıl giderileceğine dair ek ipuçları ve püf noktaları için buraya tıklayın .

Adet kabını nasıl geri dönüştürürüm?

Birçok Avrupa ülkesinde eski kabınız yakılarak enerjiye dönüştürülebilir. Yerel geri dönüşüm tesisinize sorabilirsiniz. Büyük olasılıkla birinci sınıf tıbbi malzemeyle ne yapılacağını bilirler.

Eğer adet kabınızı çöp kutusuna atmak istemiyorsanız, yakabilirsiniz. Endişeniz olmasın, silikon temelde kumdur. Adet kabı üretiminde kullanılan az miktardaki silikondan dolayı çok az miktarda Co2 açığa çıkacaktır.