Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Go to top

ADIM ADIM ORGANICUP REHBERİ

ADET KABI NASIL KULLANILIR ?

Her başlangıcın zor olabileceği gibi, ilk defa adet kabını
deneyecekler için de zorluklar olabilir.
Ancak emin olabilirsiniz ki, adet kabı kullanmakta
korkulacak hiçbir şey yoktur.

Beş basit adımda adet kabı kullanımı:

1. Adım: Adet kabını sterilize edin

İlk kullanımdan önce, kaynar suda 3-5 dakika kadar adet kabınızı sterilize edin.

2. Adım: Adet kabını gösterildiği gibi katlayarak yerleştirebilirsiniz.

Birçok katlama metodu vardır. Bizim önerimiz aşağıdaki görsellerde de görebileceğiniz “punch down” ve “C-Fold” metodlarıdır. Katlanmış adet kabını yerleştirdikten sonra serbest bırakın, bu sayede adet kabı olması gerektiği gibi açılıp yerleşecektir.

3. Adım: Adet kabını kontrol edin, olması gerektiği gibi açılmamış olabilir.

Adet kabının tabanına dokunup hissetmeye çalışın – yuvarlak ya da oval olmalıdır, herhangi bir kat hissetmemelisiniz. Eğer bir kat/eğrilik hissederseniz, kabın tabanından tutarak biraz hareket ettirmeyi deneyin ki katlanma tam olarak açılsın (saptan tutarak denemeyin).

4. Adım: Adet kabını çıkarın.

Abdominal kaslarınızla OrganiCup’ı aşağı doğru ittirirken, saptan tutarak yavaşça çekin. Taa ki adet kabının tabanına ulaşana kadar. 

Adet kabının tabanını parmaklarınızla sıkıştırarak tutun, bu sayede vakum özelliği kaybolacaktır ve kolayca çıkarabileceksiniz. Saptan tutup çekerek çıkarmaya çalışmayın, vakum sizi rahatsız edecektir.

5. Adım: Boşaltın ve yeniden yerleştirin.

Adet kabını rahatça kullanmanız birkaç gününüzü ya da periyodunuzu alabilir. Sizin için en rahatını bulabilmek için farklı katlama ve yerleştirme metodlarını deneyebilirsiniz.

GİRİŞ

İÇERİK GENEL BAKIŞ

DETAYLI KULLANIM
VİDEOMUZU İZLEYİN

TALİMATLAR

İlk Kullanımdan Önce

OrganiCup’ı ilk kullanımdan önce kaynar suda 3 ila 5 dakika sterilize edin. Adet kabının suyun kaynadığı tencere vs. dibine değmemesine dikkat ediniz.

1. ADIM

ADET KABI NASIL YERLEŞTİRİLİR ?

YIKAMA

Ellerinizi ve adet kabınızı, vajinanıza yerleştirmeden önce temiz su ile birlikte yumuşak sabun ya da OrganiWash kullanarak yıkamayı unutmayın.

KATLAMA

Çok farklı katlama tekniği var. Size uygun olanı uygulayarak bulun.
c-katlama
C Katlama
Aşağıdan katlama
Aşağıdan Katlama

RAHATLAMA

Adet kabını yerleştirirken kaslarınızı gevşetmeniz önemlidir. Bunun için rahat bir pozisyon bulun. Uzanabilir, çömelebilir, klozete oturabilir ya da yalnızca ayakta durabilirsiniz. Zamanla sizin için en uygun pozisyonu bulacaksınız. Adet kabını yerleştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla su ve su bazlı kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.

YERLEŞTİRME VE SERBEST BIRAKMA

Katladığınız adet kabını içinize yerleştirdikten sonra parmaklarınızı çıkarın ve kabın açılmasını sağlayın. Adet kabı doğru yerleştirildiğinde “pop” ya da "bir vakum" sesi duyabilirsiniz. Adet kabı tamamen katlanmış ve gerekli emme ortamı sağlanmıştır. Yerleşip yerleşmediği konusunda endişeniz var kabın taban bölgesinin etrafını parmaklarınızla erişerek hissedebilirsiniz.

Adet kabının nasıl yerleştirildiğini aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

DÖNDÜRMEK

Adet kabını yerleştirdiğinizde herhangi bir ezik veya bir kıvrım hissederseniz ve vakumladığından emin değilseniz kabın tabanın hafifçe tutun (sapı değil) ve yerleşmesi için çevirin.

Tamponlar karşılaştırıldığında, menstrual kap vajinal kanalın altına yerleştirilmelidir. Sap kısmı tamamen içinizde olmalıdır.

Her kişinin anatomik yapısı farklıdır. Bu sebeple, regl kabını birkaç kez kullandıktan sonra sapı sizi rahatsız ediyorsa, daha kısa kesebilirsiniz. Bazıları sapı tamamen çıkarır. Ancak, regl kabını takıp çıkarmakta % 100 öğrenene kadar (3 periyot) sapı kesmeyi beklemenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte, regl kabı takılıyken kesinlikle sapı kesmeyin!

2. ADIM

12 SAATE KADAR KULLANIM

Adet kabı kullanmanızın yararlarından biri 12 saate kadar kullanım olanağı sunmasıdır. Bu da adet kabını yerleştirdikten sonra tüm gün ve gece boyunca unutabilirsiniz demek.

Kanamanın ne kadar ağır olduğuna bağlı olarak günde 2 veya daha fazla boşaltmanız gerekebilir. Bu sebeple adet kabını ve kanamanızı tanımak için kabı daha sık boşaltmanızı öneririz.

Adet kabı 3 tane süper tampondan daha fazla sıvı içerir.

Nhs'ye (Ulusal Sağlık Servisi, İngiltere) göre, periyodunuz boyunca ortalama 5 ila 12 çay kaşığı kan kaybedersiniz, bu nedenle gerçekte ne kadar az kanadığınıza şaşırabilirsiniz.

3. ADIM

ADET KABININ ÇIKARILMASI

YIKAMA

Yine ellerinizi ılık su ve yumuşak sabun ile yıkayarak başlayın.

RAHATLAYIN

Sizin için uygun rahat bir pozisyon bulun: uzanın, çömelin, tuvalete oturun veya ayağa kalkın. Rahatlamak, adet kupanızı çıkarmanın en iyi yoludur. Gergin olmanız durumunda daha zor olacaktır.

ÇIKARIN

Adet kabını çıkarırken, karın kaslarınızı kullanarak kabı aşağı doğru itin. Kaslarınızı kullanırken gövdeye ulaşana kadar sap kısmından hafifçe çekin.
Kabın tabanını vakumlamayı serbest bırakmak ve hafifletmek için hafifçe sıkın.
Rahatsızlığa sebep olacağından adet kabını sapı çekerek çıkarmaktan kaçının.

BOŞALTMA VE YIKAMA

Adet kabını çıkardıktan sonra, toplanan sıvıyı tuvalete vb. boşaltmalı ve bardağı suyla yıkamalısınız. Hava deliklerini unutmamaya özen gösterin. Ardından yeniden yerleştirebilirsiniz.

Temiz suya erişiminiz yoksa, kabınızı temizlemek ve daha sonra suyla durulamak için OrganiWipes veya tuvalet kağıdı kullanabilirsiniz.

5 ADIMDA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İPUÇLARI

ikon-number-one

Rahat hissedene kadar pedle kullanabilirsiniz. Adet kabını %100 rahat hissedene kadar ped ile kullanabilirsiniz. Böylece sızıntı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

ikon-number-two

Rahim ağzını bulmayı deneyin. Hepimiz farklı rahim ağzına sahibiz. Adet kabı rahim ağzının altına yerleştirilmelidir. Aksi taktirde sızıntı olacaktır. Rahim ağzını parmağınızla bulmaya çalışın. Biraz daha sıkı bir alan hissetmelisiniz ve kabınızı bu alanın altına yerleştirmelisiniz.

ikon-number-three

Regl kabını birkaç kez kullandıktan sonra sapı sizi rahatsız ediyorsa, daha kısa kesebilirsiniz. Bazıları sapı tamamen çıkarır. Ancak, regl kabını takıp çıkarmakta % 100 öğrenene kadar (3 periyot) sapı kesmeyi beklemenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte, regl kabı takılıyken kesinlikle sapı kesmeyin!

ikon-number-four

Adet döneminden önce pratik yapın. Kimse sizden profesyonel adet kabı kullanıcı olmanızı beklemiyor. Bu sebeple adet döneminizden önce kabı yerleştirmeyi ve çıkarmayı deneyin.

ikon-number-five

Kayganlaştıcı kullanın: Yerleştirmeyi kolaylaştırmak için su veya su bazlı kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.

Tüm öğrenciler için %20 indirim kampanyamız başladı!! 🗣 💚

"Herhangi bir sızıntı oldu mu?, Ders arasında pedimi/tamponumu nasıl hızlıca değiştireceğim?, Regl iken rahatça derslere gidebilecek miyim?" gibi daha birçok soruların aklınızı kurcaladığı biliyoruz. Bu soruları düşünmeden okula odaklanabilmeniz ve okulun heyecanını özgürce yaşayabilmeniz için OrganiCup olarak yanınızdayız. 

📚 Kampanyamızdan yararlanabilmek için yapman gereken tek şey; bilgi@organicupturkiye.com mail adresimize öğrenci olduğuna dair bir belgeyi göndermendir. Maillerinizi bekliyoruz. 😊

📌 Kampanyamız 29 Eylül 2021 Çarşamba gününe kadar geçerlidir.
 
📌 Öğrenci olduğunuza dair belge sadece teyit amaçlı istenmektedir. Başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
.
.
.
.
.
.
.
✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️

.
.
.
.
.
.
.
✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️✏️

#organicupturkiye #newperiod #genitalestetik #sıfıratık #atıksızev #ogrencievi #reglkabı #menstrualkap #adetkabı #organikürünler #çevredostu #hijyen #tampon #adetkupasi #veganol #jinekolog #atıksızyaşam #adetdüzensizliği #veganürünler #doğadostu #hayvandostu #kadındoğumuzmanı #veganürünler #sürdürülebilirürünler #sürdürülebilirmoda #organikped #reglgeciktirici #sürdürülebiliryaşam #sürdürülebilirlik
Kamp ⛺️ keyfiniz kaçmasın diye OrganiCup hep yanınızda! 

Kampa giderken regl olmak sizi tedirgin edebilir. Kamp alanında 🏕regl döneminizi nasıl geçireceğiniz aklınızı kurcalıyor olabilir.

Sizin için menstrüel kabın avantajlarını derledik ve ateş başında yapacağınız keyifli sohbetleri daha keyifli hale getirmeye çalıştık. 

-Süper tamponların ve pedlerin aksine OrganiCup size 12 saat kullanım imkanı sağlar. Sürekli tampon/ped değiştirme derdiniz olmadan keyifle kampın tadını çıkarabilirsiniz. 

-Pedim veya tamponum yeterli olacak mı diye tedirgin olmanıza da gerek yok. Temiz bir şişe su ile OrganiCup’ınızı yıkayarak tekrar kullanabilirsiniz.

- Ped ve tamponlar gibi çok yer kaplamaz ve çantanızda boşalan yere dilediğiniz bir kıyafeti, matarayı ya da  istediğiniz başka bir eşyanızı koyabilirsiniz. 

-Kamp yaparken hiçbirimiz doğayı kirletmek istemeyiz. Ped veya tampon atıkları oluşturmadan da kamp yapmanız mümkün! Çünkü, Organicup çevre dostudur ve atık bırakmaz!

-Daha önce hiç kullanmadıysanız kampa gitmeden birkaç periyodunuzda kullanmanızı tavsiye ederiz. OrganiCup kullanmak başta size zor gibi görünse de zamanla nasıl kolay olduğuna şaşıracaksınız.

-Kamp alanına gitmeden OrganiCup’ınızı kaynar suda yıkayarak steril edip orada su ile temizleyebilirsiniz. Temizlemeden kullanmayınız. 

Bizimle kamp deneyimlerinizi paylaşırsanız çok seviniriz. 👇🏼💚💬
.
.
.
.
.
.
.
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
.
.
.
.
.
.
.
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

#reglyoksulluğu #menstruationstigma #periodpoverty #regltabusu #tabu #regl #reglkabı #atıksızyaşam #sıfıratık #zerowaste #vegan #veganürünler #reglhikayeleri #adetkabı #menstrualkap #kadındoğum #sürdürülebilirlik #ped #tampon #periodtalk #farkındalık #awareness #lüksdeğilihtiyaç #freeperiods #organicup #endperiodpoverty #organicupturkiye #adetdüzensizliği #periodpower #kadındoğum
Menstrüasyon ya da diğer adıyla regl, ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden aylık döngüler halinde gerçekleşen vajinal kanamadır. Dünya üzerindeki nüfusun yarısı yaşamlarının büyük bir kısmını regl dönemi ile geçirmektedir. Bu kadar çok insanın günlük yaşantısında yer alan bu dönem hala çoğu coğrafyada bir tabu olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra özellikle gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde maddi yetersizlikler yüzünden regl hijyen ürünlerine erişim zorlaşmaktadır. Regl olan bireylere uygulanan toplumsal baskı ve regl hijyen ürünlerinin fiyatları bireylerin sağlıksız periyot dönemi ürünleri kullanmasına yol açmaktadır. 

Biz OrganiCup olarak dönem ürünlerinin bir insan hakkı olduğunu biliyor ve regl dönemi, hiçbir yerde tabu olmayana kadar her yerde tabudur felsefesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu sebeple Türkiye’de regl hijyen ürünlerine uygulanan %18 KDV oranını adil bulmuyoruz. Regl kaplarının da diğer regl hijyen ürünleri ile birlikte temel ihtiyaç ürünü olarak değerlendirilmesini ve KDV oranının düşürülmesini talep ediyoruz! 
.
.
.
.
.
.
.
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
.
.
.
.
.
.
.
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

#reglyoksulluğu #menstruationstigma #periodpoverty #regltabusu #tabu #regl #reglkabı #atıksızyaşam #sıfıratık #zerowaste #vegan #veganürünler #reglhikayeleri #adetkabı #menstrualkap #kadındoğum #sürdürülebilirlik #ped #tampon #periodtalk #farkındalık #awareness #lüksdeğilihtiyaç #freeperiods #organicup #endperiodpoverty #organicupturkiye #adetdüzensizliği #periodpower #kadındoğum
#Repost @ece.zaim with @make_repost
・・・
🚨I am calling all the countries who can help us. We are perished and devastated with the total 112 fires. The ones that we can’t stop are still going so strong. We dont have enough fire fighting planes to stop it. We lost 8 people, so many animals and our forests. Please help us!!!!! We need planes urgently. We only have 1 world. #helpTurkey @unitednations @eucouncil 

🚨Bize yardım edebilecek tüm ülkelere seslenmek istiyorum. 112 adet yangın sebebiyle perişan ve harap olduk. Halen devam etmekte olan yangınlar çok güçlü. Bunları söndürmeye yetecek adette uçağımız yok. 8 insanı, sayısız hayvanı ve ormanlarımızı kaybettik. Lütfen bize yardım edin. Sadece 1 dünyamız var. #helpTurkey 
🚨🚨🚨 Lütfen bu mesajı yayın. Bizim çok acil olarak dünya çapında sesimizi duyurmaya ve yardıma ihtiyacımız var. #havadanmüdahaleistiyoruz

🚨J'appelle tous les pays qui peuvent nous aider. Nous avons péri et dévasté avec les 112 incendies au total. Ceux que nous ne pouvons pas arrêter. Nous avons perdu 8 personnes, tant d'animaux et nos forêts. Aidez-nous s'il vous plaît. Nous avons besoin d'avions de toute urgence. Nous n'avons qu'un monde.

🚨Ich rufe alle Länder auf, die uns helfen können. Wir starben und verwüsteten mit insgesamt 112 Bränden. Die, die wir nicht aufhalten können. Wir haben 8 Menschen verloren, so viele Tiere und unsere Wälder. Bitte hilf uns. Wir brauchen dringend Flugzeuge. Wir haben nur eine Welt.

🚨Zapraszam wszystkie kraje, które mogą nam pomóc.  Jesteśmy otoczeni łącznie 112 pożarami w Turcji.  Te, których nie możemy powstrzymać, wciąż są tak silne.  Nie mamy wystarczająco dużo samolotów przeciwpożarowych, żeby to zatrzymać.  Straciliśmy 8 osób, tyle zwierząt i nasze lasy.  Proszę, pomóż nam!  Pilnie potrzebujemy samolotów.  Mamy tylko 1 świat.

🚨به هر کشوری که می تونه در خاموش کردن آتش سوزی های گسترده اخیر درجنوب کشور کمک کنه استدعا دارم.به خاطر ۱۱۲ آتش سوزی مختلف پریشان و مستاصل هستیم.آتش با قدرت بسیاری ادامه داره و متاسفانه هواپیما های کافی برای خاموش کردن آنها نداریم.۸ انسان بی گناه تعداد بسیار زیاد حیوان و درختان از بین رفتن.لطفا به ما کمک کنین.ما فقط همین یک‌ دنیارو داریم.